Inwestorzy niejednokrotnie nie mając doświadczenia ani wiedzy na temat prawidłowego wykonania instalacji fotowoltaicznej nie są w stanie prawidłowo zweryfikować wykonawcy. Skutki tego dziś są takie, że te instalacje często są awaryjne, nie wytwarzają zakładanej ilości energii lub nie spełniają polskich norm. Rok 2016 nieco zweryfikował rynek. Wykonawców którzy pojawili się na chwilę, bo była możliwość żeby zarobić, dziś już ich nie ma. Część z nich jednak nadal pozostała. Wielu przedsiębiorców próbuje zachęcić do siebie inwestorów bardzo atrakcyjnymi cenami instalacji. Ale czy to dobre podejście?
Warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.
Czy rzeczywiście tańsze instalacje są tak samo dobre jak te droższe?
Czy wszystkie instalacje zawierają niezbędne komponenty do prawidłowej i bezawaryjnej pracy przez wiele lat?
Czy są wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i przepisami?
Czy są bezpieczne dla użytkownika?
Wybierając wykonawcę instalacji zwróć uwagę na to czy Instalator jest przygotowany do przeprowadzenia montażu fotowoltaiki. Zanim wybierzemy takiego eksperta, powinniśmy sprawdzić:
Czy firma, w której jest zatrudniony lub którą prowadzi, rzeczywiście istnieje – można to zweryfikować w serwisach CEIDG oraz KRS.
Jaką opinią cieszy się firma – można to sprawdzić chociażby w internecie, w serwisach społecznościowych, na forach dyskusyjnych i grupach branżowych.
Dobrym podejściem jest porównanie oferty kilku instalatorów i wybranie takiego, który cieszy się najlepszą opinią, ma niezbędne kompetencje montażowe, a przy tym doświadczenie w branży.
Poprosić i zdjęcia instalacji, aby zweryfikować czy są one zrobione zgodnie ze sztuką – np. czy nie ma widocznych zacienień, które znacząco obniżają efektywność instalacji.