fbpx

Najlepsze inwertery

lis 27, 2020Porady eksperta0 komentarzy

Najlepsze inwertery

utworzone przez lis 27, 2020Porady eksperta

Wielu czołowych producentów wypuszcza coraz bardziej zaawansowane nowe modele inwerterów z inteligentnym monitorowaniem online i funkcjami inteligentnego zarządzania energią w domu. Inwerter jest najbardziej zaawansowanym urządzeniem każdej instalacji fotowoltaicznej i niestety jest również najbardziej narażony na potencjalne awarie. Inwertery są często umieszczane na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych narażając je na deszcz, wilgoć i ekstremalne temperatury. Jednocześnie pracują z pełnym obciążeniem nawet przez 10 godzin dziennie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać falownik wysokiej jakości i jeśli to możliwe zamontować go w osłoniętym miejscu.

Wspólny układ słoneczny podłączony do sieci - prąd stały z szeregu paneli słonecznych jest przekształcany w prąd przemienny za pomocą falownika słonecznego, który może być używany przez urządzenia gospodarstwa domowego lub zasilany z sieci elektrycznej.

Z czasem panele fotowoltaiczne mogą również powodować problemy, które mogą skutkować słabą wydajnością. W przeciwieństwie do wadliwego falownika, wada paneli fotowoltaicznych nie spowoduje to całkowitego wyłączenia systemu. Mając to na uwadze, warto zapłacić więcej za renomowanego producenta.

Fronius i SMA od lat znajdują się na szczycie listy ze względu na niski wskaźnik awarii i doskonałą obsługę. Zwykle wysyłają części zamienne w ciągu 3-5 dni roboczych. Zarówno Fronius, SMA, jak i ABB są dostępne z 10-letnią gwarancją. SolarEdge oferuje standardowo 12-letnią gwarancję producenta. U niektórych producentów dostępna jest gwarancja na 20 a nawet 25 lat. Wiele mniej znanych marek naprawi wadliwe urządzenie tylko wtedy, jeśli zostanie do nich wysłane (na koszt właściciela). Często naprawa trwa tygodnie, a czasem nawet miesiące. Choć ostatnio nawet serwis SolarEdge znacznie się popsuł. Na potwierdzenie diagnozy i części zamienne albo nowy inwerter czekamy nawet kilka tygodni. Opieszałość producenta ma duży wpływ na straty finansowe z powodu przestoju systemu.

KRYTERIA OCENY FALOWNIKA

Poniżej przedstawiono kryteria oceny falowników w celu określenia najlepszych dostępnych na rynku inwerterów. Bazowano głownie na informacji zwrotnej od instalatorów i specjalistów branżowych. Należy zauważyć, że to porównanie bazuje na typowych falownikach „stringowych”.

  • Jakość i niezawodność

  • Serwis i wsparcie

  • Gwarancja

  • cechy

  • Monitorowanie

  • Cena

Różnica cen między różnymi dostępnymi falownikami jest spora. Na przykład niskiej klasy falownik o mocy 5 kW można uruchomić już od 850 USD, a wysokiej jakości falownik o mocy 5 kW z 10-letnią gwarancją może kosztować 1800 USD lub więcej. Biorąc pod uwagę wyższe wskaźniki awarii wielu tanich falowników i trudności z realizacją gwarancji, zalecam zainwestowanie w urządzenie o wyższej jakości.

Falowniki uważane za najlepsze to:

1.   Fronius – Symo i Eco

2.   SMA – Sunny Tripower & Core 1

3.   SolarEdge – SE 3-fazowy

4.   Huawei – SUN2000

5.   ABB (FIMER) – Trio, PRO i PVS

TOP 5 FALOWNIKÓW SŁONECZNYCH

Poniżej opiszę top 5 falowników „stringowych” w 2019 roku. Opinia opracowana została w oparciu o jakość, funkcje monitorowania, gwarancja i serwis, na podstawie informacji zwrotnej od instalatorów i profesjonalistów. Istnieje również wiele popularnych i mało awaryjnych marek falowników, które są wysoko cenione przez wielu instalatorów. Wymieniono je poniżej.

1. FRONIUS

blankFalowniki Fronius zyskały na popularności dzięki niskiej awaryjności i obsłudze serwisowej. Wysokiej klasy austriacki falownik z pewnością stał się falownikiem z wyboru w wielu domowych i komercyjnych instalacjach. Chociaż klienci zachwycają się również wydajnością i niezawodnością, a także doskonałą obsługą klienta firmy Fronius to wysoki popyt na popularne falowniki z serii Symo i Primo, czasami powoduje problemy z dostawami i występowały pewne niewielkie usterki. Ogólna informacja zwrotna jest bardzo pozytywna i wszelkie problemy zostały natychmiast usunięte. Producent w standardzie oferuje dwuletnią gwarancję rozszerzoną do 5 lub 7 lat po rejestracji. Możliwe jest także dokupienie gwarancji na 10, 15 i 20 lat.

Jednym z głównych powodów niezawodności i wydajności Froniusa jest układ „ aktywnego chłodzenia ”. System wymuszonego chłodzenia wydobywa ciepło z większą prędkością, co zmniejsza naprężenia termiczne i zwiększa moc w wysokich temperaturach otoczenia. Cała elektronika układu mocy ma maksymalną temperaturę roboczą, po której należy zmniejszyć moc, aby zapobiec przegrzaniu i potencjalnym uszkodzeniom. W tym przypadku aktywne chłodzenie może poprawić zarówno niezawodność, jak i wydajność.

Monitorowanie Wi-Fi jest standardem we wszystkich falownikach. Monitoring  odbywa się za pośrednictwem Fronius Solar.Web. Dodanie miernika Fronius Smart Meter umożliwia monitorowanie wytwarzania i zużycia energii. Może być stosowany jako kompletny system monitorowania energii w domu. Bezpłatna aplikacja na smartfony Solarweb jest również dostępna na Androida i iOS. Istnieje również opcja dodania Fronius Ohmpilot, który jest zaprojektowany do automatycznego wykorzystywania nadwyżki energii słonecznej do podgrzewania wody.

 

2. SOLAREDGE

Nowe falowniki słoneczne SolarEdge HD bez wyświetlacza - Monitorowanie systemu za pośrednictwem aplikacji w chmurzeFalowniki SolarEdge stają się coraz bardziej popularne na całym świecie ze względu na unikalną konstrukcję wykorzystującą optymalizatory DC, które umożliwiają monitorowanie i kontrolę poszczególnych paneli. Falowniki SolarEdge HD (seria SE-H) są dostępne w szerokiej gamie mocy od 2,5 kW do 10 kW i są jednymi z najmniejszych i najlżejszych dostępnych falowników. Są to również jedne z najbardziej wydajnych falowników na oferujących wydajność na poziomie 99%. Uzyskuje się to dzięki zastosowaniu cienkowarstwowych kondensatorów i procesorów do wytworzenia prądu przemiennego o bardzo niskich stratach. Wszystkie falowniki Solaredge muszą być zainstalowane z dodatkowymi optymalizatorami mocy na każdym panelu. Optymalizatory wykonują część pracy typowego falownika szeregowego i są powodem, dla którego Solaredge opracował tak mały, kompaktowy falownik.

NAJWIĘKSZĄ PRZEWAGĄ SOLAREDGE NAD KONKURENCJĄ JEST MONITOROWANIE NA POZIOMIE PANELI I OPTYMALIZACJA MOCY DZIĘKI ZASTOSOWANIU OPTYMALIZATORÓW DC MONTOWANYCH NA PANELACH.

Optymalizatory mocy to małe moduły elektroniczne przymocowane z tyłu paneli słonecznych, które umożliwiają indywidualne monitorowanie poziomu paneli i optymalizację mocy. Wcześniej monitorowanie poszczególnych paneli uzyskiwano jedynie przy użyciu mikroinwerterów albo optymalizatorów Tigo Energy. Optymalizatory Solaredge umożliwiają tworzenie dłuższych łańcuchów paneli (do 50 modułów lub 11,5kW), zwiększają bezpieczeństwo, a także zmniejszają szkodliwe skutki zacienienia i błędów paneli. Także zapewniają wczesne wykrywanie potencjalnych problemów ale dodatkowo zwiększają złożoność i koszt systemu.

Problem z zacienianiem paneli? W przypadku skomplikowanych połaci dachowych lub instalacji z zacieniającymi obiektami znacznie spada wydajność i produktywność instalacji. Optymalizery SolarEdge eliminują ten problem.

SolarEdge posiada również wiodący w branży 12-letni okres gwarancji.

Falowniki SolarEdge mają dostępne opcjonalnie Wi-Fi.  Wraz z optymalizatorami może dostarczyć szczegółowych danych wyjściowych dla każdego panela osobno. Jest to świetne narzędzie zarówno do monitorowania systemu, jak i bardzo dobre narzędzie do wykrywania błędów, szczególnie dla instalatorów. SolarEdge ma jedną z najlepszych aplikacji na smartfony do zdalnego monitorowania systemu.

 

3. SMA

Falownik słoneczny SMA Sunny Boy AVNiemiecki producent SMA Solar Technologies był uważany za najlepszego na rynku producenta falowników. Decyzja SMA o przeniesieniu produkcji nowej serii falowników AV z Niemiec do Chin również zaszkodziła reputacji i wielkości sprzedaży. Jednak w 2019 r. SMA przeniosła całą produkcję z powrotem do Niemiec. 3-fazowe komercyjne falowniki SMA o większej mocy są nieustannie produkowane w Niemczech i nadal są powszechnie uważane za jedne z najlepszych komercyjnych falowników na rynku. Falowniki Sunny Tripower i Core 1 są godne zaufania i uważane za jedne z najbardziej niezawodnych. Falowniki SMA mają udokumentowaną historię niezawodności i z dostępnych falowników są uważane za najwyższej jakości. Serwis i wsparcie są bardzo niezawodne, a SMA zapewnia opcjonalną przedłużoną gwarancję od 10 do 20 lat .

W przeciwieństwie do starszego modelu falowników Sunny boy TL, najnowsza seria falowników AV firmy SMA nie ma wyświetlacza i do konfiguracji i monitorowania wykorzystuje wyłącznie komunikację Wi-Fi. Falowniki bez wyświetlacza stają się trendem w branży, ponieważ wielu innych producentów także  wypuszcza nowe modele bez wyświetlacza. Wyświetlacz w środowisku zewnętrznym może być problematyczny, więc może zmniejszyć awaryjność i roszczenia gwarancyjne. Warunkiem jest stabilna komunikacja. Bez sygnału Wi-Fi i żadnego wyświetlacza nie można rozwiązać problemów, jeśli wystąpi problem.

SMA ma świetny bezpłatny pakiet monitorowania online, znany jako Sunny Portal. Większość inwerterów SMA ma teraz funkcję połączenia internetowego Wi-Fi w standardzie i wraz z dodatkowym Sunny Home Managerem 2.0 (licznik energii), choć dość drogie, tworzy kompletny system monitorowania energii w domu i zarządzania nią. Jedynym minusem jest aplikacja mobilna SMA, która wygląda na przestarzałą i ma słabe opinie, szczególnie w wersji aplikacji na Androida.

 

4. HUAWEI SUN2000L

Nowy falownik solarny / hybrydowy Huawei fuzyjny z optymalizatorem i kompatybilnością akumulatorów HV.Chiński gigant komunikacyjny Huawei mocno zaatakował rynek fotowoltaiczny. Początkowo inwerterami dużej mocy, a w 2018r. również inwerterami do zastosowań domowych z kompaktowym, lekkim falownikiem wyposażonym w wiele funkcji. Ze względu na ogromną liczbę sprzedawanych na całym świecie falowników komercyjnych Huawei jest obecnie największym producentem falowników słonecznych na świecie i zainwestował miliardy w badania i rozwój w ciągu ostatniej dekady.

Pierwszym mieszkaniowym falownikiem solarnym Huawei jest SUN2000L, który jest dostępny w zakresie wielkości od 2 do 5 kW. Działa również jako hybrydowy falownik, jest niezwykle kompaktowy i lekki, przy wadze 10,6 kg. Falownik jest pod pewnymi względami podobny do falownika SolarEdge HD, który wykorzystuje optymalizatory do optymalizacji poszczególnych paneli, podobnie jak mikro falowniki . Jednak w przeciwieństwie do serii HD, SUN2000L może działać z optymalizatorami lub bez nich. Jako system hybrydowy inwerter Huawei wykorzystuje wbudowany interfejs akumulatora o wysokim napięciu DC, który jest zgodny z popularnymi akumulatorami LG chem RESUH. Jednak nie ma funkcji zasilania rezerwowego.

Nowy portal monitorowania online FusionSolar jest znacznie lepszy niż poprzednie NetEco. Oferuje czytelny interfejs oraz wiele bardziej zaawansowanych funkcji monitorowania i rejestrowania danych. Nowa wspólna aplikacja FusionHome służy również do konfiguracji falownika i bezpośredniego połączenia za pośrednictwem lokalnej sieci Wi-Fi.

 

 

Oprócz najpopularniejszych falowników na rynku warto zwrócić uwagę na innych, mniej znanych producentów. Wiele z tych marek jest na ogół bardzo niezawodnych.