fbpx

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest nowoczesną technologią zaliczaną do odnawialnych źródeł energii (OZE). Służy ona do aktywnej produkcji energii elektrycznej poprzez wykorzystanie zjawiska fotowoltaicznego.

 

2. Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Zestaw fotowoltaiczny służy do wytwarzania mocy pod wpływem promieni słonecznych. Aby działał sprawnie, niezbędnych jest wiele elementów, które kontrolują jego funkcjonowanie, konwersję, dystrybucję i przechowywanie energii powstającej w procesie fotowoltaicznym.

 

Główne komponenty, które są stałymi składowymi zestawu fotowoltaicznego to:

  • przetwornica DC-AC (inwerter),
  • moduły PV,
  • okablowanie oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe zarówno po stronie prądu stałego (DC), jak i prądu przemiennego (AC).

 

Oprócz powyższych podstawowych elementów, które mogą stanowić instalację PV, może ona zawierać:

  • baterie akumulatorów,
  • urządzenia kontrolno-pomiarowe,
  • kontrolery ładowania baterii.
3. Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Kolektory i panele różnią się mechanizmami fizycznymi, na których opiera się ich działanie. W przypadku kolektorów, które służą do ogrzania wody, konieczny jest płynny czynnik chłodzący, zwykle glikol, który przepływając przez nie przyjmuje ciepło i przekazuje je dalej do systemu. Z kolei panele fotowoltaiczne do produkcji prądu wykorzystują „efekt fotowoltaiczny”. Panele fotowoltaiczne mają wiele nazw: bateria słoneczna, ogniwa słoneczne, panele solarne, moduły PV.

4. Jak i gdzie można zbudować instalację fotowoltaiczną?

Praktycznie wszędzie, gdzie jest światło słoneczne. Może to być dach budynku jak i niezacieniona działka. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1kW zajmuje powierzchnię ok. 7 m2. W przypadku montażu na dachu, jego kąt nachylenia powinien się zawierać w przedziale 25 – 60 stopni, a optymalna orientacja paneli solarnych to kierunek południowy, ewentualnie południowo – zachodni, w ostateczności południowo – wschodni. W przypadku braku możliwości montażu na dachu, instalację fotowoltaiczną można również zainstalować na działce lub elewacji budynku.

5. Czy mój dom nadaje się do montażu instalacji?

Tak – Instalację fotowoltaiczną można zainstalować zarówno na dachu budynku, jak również na działce na specjalnej konstrukcji. Odpowiednią dla Ciebie wielkość instalacji zarekomenduje instalator podczas bezpłatnej wizyty weryfikacyjnej poprzedzającej decyzję o zakupie.

6. Czy instalacja działa także w dni pochmurne?

Tak – ponieważ używa pełnego spektrum promieniowania słonecznego. Instalacja produkuje energię w pochmurne dni dzięki promieniowaniu rozproszonemu.

7. Czy instalacja fotowoltaiczna działa także zimą?

Tak. Instalacja działa nawet zimą. Sprawność instalacji może być nawet wyższa w słonecznym, mroźnym miesiącu niż latem ze względu na brak strat związanych z nagrzewaniem się paneli.

8.Jak długo działają panele fotowoltaiczne i jaką mają gwarancję?

Części paneli fotowoltaicznych są poddawane bardzo wielu testom, ich produkcja jest kontrolowana na każdym jej etapie. Dzięki temu bardzo szybko odrzucane są wadliwe produkty. Efektem jest niezwykle niska awaryjność sprzętu.

 

Kupując produkty w naszej firmie, otrzymasz na nie nawet 12-20 lat gwarancji (na panele fotowoltaiczne) oraz od 25 do 30 lat na ich ewentualny spadek mocy.

 

9. Czy mogę używać fotowoltaiki do zasilania mojego domu?

Tak. Prąd wytworzony przez instalację fotowoltaiczną może być wykorzystany do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych w domu, w tym oświetlenia, klimatyzacji i urządzeń RTV i AGD. Systemy fotowoltaiczne dzisiaj można łatwo instalować w domach jak tradycyjnych jak i nowoczesnych. Najczęstszą praktyką jest montaż modułów na dachu od strony południowej lub na ścianie. Są także rozwiązania zastępujące pokrycia dachowe. Wtedy można zrezygnować z dachówki, blachy czy innego pokrycia dachu. Wytwarzanie własnego prądu ogranicza koszty zakupu energii elektrycznej z zakładu energetycznego i pozwala na częściowe lub całkowite uniezależnienie od zakupu prądu.

10 Czy mogę używać fotowoltaiki do zasilania mojego biznesu?

Systemy fotowoltaiczne mogą być instalowane w niemal każdej możliwej strukturze budynków komercyjnych. Znajdziesz systemy PV używane do wewnętrznego i zewnętrznego oświetlenia, zasilania systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych, zasilania sieci komputerowych jak również zasilania wieli innych urządzeń elektrycznych.

11. Jak mogę sprawdzić, czy mam wystarczająco dużo światła słonecznego dla PV?

System fotowoltaiczny (PV) musi mieć bezpośredni dostęp do promieni słonecznych przez większość dnia. Zacieniowanie systemu może znacznie zmniejszyć ilość wytworzonej energii. Klimat nie jest problemem, ponieważ systemy fotowoltaiczne są stosunkowo odporne na trudne warunki pogodowe. W rzeczywistości, niektóre moduły fotowoltaiczne lepiej działają w chłodniejsze dni. Większość modułów PV jest ustawione pod kątem, tak aby złapać jak najwięcej promieni słonecznych, więc śnieg, który gromadzi się na nich zwykle topi się szybko. W Polsce jest wystarczająco dużo światła słonecznego, aby instalacje solarne były przydatne i skuteczne.

12. Jaka moc systemu jest mi potrzebna?

Moc zastosowanego systemu fotowoltaicznego zależy od wielu czynników takich jak: zużycie energii elektrycznej, rodzaju systemu ogrzewania, wielkości dachu oraz tego ile jesteś w stanie zainwestować. Ponadto czy chcesz, aby system zapewniał całkowite zapotrzebowanie na energię czy też tylko częściowo. Najlepiej skontaktować się z projektantem lub instalatorem systemu, aby określić jaki rodzaj systemu będzie odpowiadał naszym potrzebom.

13. Dlaczego warto kupić system PV?

Ludzie decydują się na zakup systemów solarnych z różnych powodów. Na przykład, niektóre osoby kupują systemy solarne aby zachować ograniczone zasoby paliw kopalnych oraz dla zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Inni wolą zainwestować po to żeby mniej płacić za energię elektryczną. Niektórzy potrzebują niezależności lub bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ w ten sposób zabezpieczają się przed przyszłym wzrostem cen energii elektrycznej.

Jeśli jest system jest zaprojektowany poprawnie, to może być w stanie zapewnić zasilanie w czasie zaniku zasilania sieciowego, zwiększając tym samym niezawodność zasilania. Niektórzy mieszkają w miejscach, gdzie koszt rozbudowy linii energetycznych jest wyższy niż zakup systemu solarnyego.

14. Jak zaprojektować, zainstalować i utrzymać system PV?

Instalację fotowoltaiczną można wykonać samodzielnie. Jednak, aby uniknąć komplikacji lub zagrożeń najlepiej wynająć profesjonalnego wykonawcę mającego doświadczenie w instalacji z systemów solarnych. Są to dość skomplikowane systemy elektryczne, więc instalacja zwykle wymaga wiedzy i doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu pomiarowego i narzędzi. Systemy fotowoltaiczne nie mają ruchomych części, dzięki czemu nie wymagają konserwacji. Elementy te są zaprojektowane tak, aby spełniać surowe standardy niezawodności i trwałości. Zaleca się jedynie okresowe czyszczenie paneli gdyż kurz osiadający na panelach zmniejsza ich sprawność.

15. Gdzie mogę znaleźć kogoś, kto zaprojektuje, zainstaluje i utrzyma system fotowoltaiczny?

Nasza firma zajmuje się kompleksową obsługą inwestora począwszy od projektu po wykonastwo i serwis pogwarancyjny. Z projektantem systemu, możesz omówić wymagania dotyczące zasilania, potrzeby energetyczne budynku, dostępność światła słonecznego i innych ważnych czynników aby określić rodzaj systemu. Projektant systemów przygotuje dla Państwa kosztorys i udzieli innych istotnych informacji. Jeśli dom nie jest jeszcze zaprojektowany lub zbudowany ważne jest, aby budynek spełniał wymagania budynków energooszczędnych, natyle na ile to możliwe w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię twojego systemu PV.

16. Jaki jest koszt energii słonecznej, a na ile będę w stanie zaoszczędzić na rachunkach za media?

Niestety, nie ma jednej prostej odpowiedzi. Ale dofinansowanie na odnawialne źródła energii i preferencyjne kredyty oraz inne zachęty pomogą obniżyć koszt systemu fotowoltaicznego. Wielkość wsparcia zależy od szeregu czynników, takich jak: czy jest to układ on-grid czy off-grid, czy jest zintegrowany z konstrukcją budynku, jaka jest wielkość instalacji oraz konkretnego producenta systemu, sprzedawcy i instalatora. W systemach do podgrzewania ciepłej wody oraz ogrzewania budynków trzeba także wziąć pod uwagę cenę wykorzystywanego paliwa. W większości przypadków, trzeba policzyć koszt gazu ziemnego lub innych paliw oraz energii elektrycznej, aby uzyskać bardziej dokładne oszacowanie, jakiego zysku można się spodziewać. Możesz zwrócić się do nas celem wyliczenia korzyści jakie będziesz mieć w ujęciu rocznym i porównać tę liczbę do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, aby zorientować się, ile można zaoszczędzić.

17. Jakie są wymogi formalne?

Prace budowlane związane z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kW nie wymagają pozwolenia na budowę. W kwestii formalności związanych z przyłączeniem instalacji do sieci energetycznej możesz liczyć na wsparcie naszych doświadczonych Doradców.

18. Jak działa panel fotowoltaiczny?

Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu budynku lub w innym miejscu, gdzie są dobrze wyeksponowane na działanie słońca. Ogniwa fotowoltaiczne stanowiące ich element zamieniają energię pochodzącą z promieni słonecznych w energię elektryczną. Są one wykonane z półprzewodników, podobnych do tych z procesorów komputerowych. W momencie, gdy światło pada na materiał i dochodzi do jego absorpcji, energia fotonów (czyli pochodząca ze słońca) wybija wolne elektrony z atomów. Dzięki temu mogą one swobodnie przepływać. Efektem tego procesu jest produkcja energii elektrycznej. Przemiana światła w elektryczność określana jest mianem procesu fotowoltaicznego.

19. Przez jaki okres czasu będzie działać instalacja fotowoltaiczna?

Decydując się na stosowanie i montaż instalacji fotowoltaicznej możemy liczyć na to, że będzie ona działać przez 25-35 lat. Gwarancja, którą otrzymasz od producenta, to:

  • 10 lat na panele fotowoltaiczne,
  • 25 lat na moc paneli fotowoltaicznych.
20. Ile czasu trwa wykonanie instalacji?

W zależności od wielkości budynku, który ma być zaopatrzony w instalację fotowoltaiczną oraz stopnia jej skomplikowania czas montażu instalacji o mocy do 5 kW to 1 do 2 dni.