fbpx

Czy wiesz że: konstrukcje w instalacjach fotowoltaicznych muszą być wytrzymałe na obciążenia śniegiem i wiatrem?

kw. 18, 2021Konstrukcje, Porady eksperta0 komentarzy

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Wybieramy je nie tylko ze względu na to, że jest to ekologiczne rozwiązanie ale przede wszystkim ze względu na oszczędności jakie ma przynieść. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niewłaściwy wybór systemu montażowego i wadliwy montaż może zakończyć się katastrofą. Konstrukcje do instalacji fotowoltaicznych narażone są na ekstremalne warunki pogodowe i poddawane są dużym obciążeniom takim jak śnieg, wiatr, promieniowanie UV, wahania temperatury. Wartości tych obciążeń zależą od strefy klimatycznej w której znajduje się instalacja. W tym artykule przeczytasz jak wybór właściwego systemu montażu oraz odpowiednio przeszkolonego wykonawcy to sposób na uniknięcie kłopotów w przyszłości.

Wielu inwestorów jest przekonanych, że jeśli coś jest takie samo to co po co przepłacać. Ale czy rzeczywiście  jest takie samo? Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcjom do instalacji fotowoltaicznych.

Norma zharmonizowana dla konstrukcji fotowoltaicznych

Najważniejszą normą, jakiej podlegają konstrukcje fotowoltaiczne jest norma europejska EN 1090. Skierowana jest do wytwórców konstrukcji stalowych i aluminiowych na terenie Unii Europejskiej oraz krajów spoza niej, które chcą sprzedawać wyroby do krajów członkowskich.

Niestety, niskie ceny oferowanych rozwiązań wynikają bardzo często z bardzo kiepskiej jakości podzespołów a przede wszystkim nie spełniają wymaganych norm. Dlaczego? Badanie w akredytowanym laboratorium to spory koszt nawet kilka set tysięcy. Nawet dla dużego producenta to spory wydatek dlatego tylko nieliczni wykonują badania i uzyskują potwierdzenie spełnienia normy w postaci certyfikatu. Zaledwie kilku polskich producentów uzyskało certyfikat akredytowanej jednostki, a inni próbują naciągać fakty. Przykładem jest jedna z dużych hurtowni ze śląska, która posługuje się certyfikatem na spawanie przedstawiając go jako certyfikat dla konstrukcji fotowoltaicznych. Wystarczy tylko sprawdzić na co jest wydany certyfikat.
Niestety bardzo często zdarzają się „Janusze Fotowoltaiki” dla których chęć szybkiego zarobku przesłania zdrowy rozsądek. Kupują materiały od różnych producentów i sami składają to w jeden system montażowy nieświadomie stając się producentem (art. 449 Kodeksu Cywilnego), a co gorsza wymyślają systemy zagrażające użytkownikowi. Na forach internetowych codziennie pojawiają się rozpaczliwe posty z prośbą o opinię albo pomoc. A co Ty sądzisz czytelniku o poniższej instalacji?

Samolot czy co? Latawiec raczej. Kiedy to odleci? Pilot 2 płatowca przefajcował się na instalatora PV i chciał odlecieć budynkiem. Czy to służy do przewietrzania hali ? A potem a bo mnie dach polecioll. Chu……. Was to obchodzi. Nie wasze, nie wasz problem…… To tylko niektóre komentarze z grupy https://www.facebook.com/groups/grupafotowoltaika

Jaki to ma skutek dla konsumenta?

To już nie problem instalatora. Przecież on za chwilę zwinie działalność, zmieni telefon i będzie unikał odpowiedzialności. Niestety często zdarzają się firmy zatrudniające pracowników z za wschodniej granicy, bardzo często oferujące montaż paneli przez osoby o bez kwalifikacji, działające na zasadzie „musi być najtaniej” bo inaczej nie sprzeda. Winę za taką sytuację ponoszą inwestorzy, ponieważ jedynym kryterium wyboru jest najniższa cena zamiast sprawdzić jakość wykonania i referencje. Trzeba mieć świadomość, że nie da się zrobić najniższej ceny na dobrych materiałach i przez dobrze wyszkolonych monterów. Skutkować to może szeregiem nieprawidłowości do których należy zaliczyć między innymi:

Potrzebujesz konsultacji?

 

 

N

Nieprzestrzeganie zasad bhp w trakcie montażu,

N

Stosowanie niskiej jakości paneli pozbawionych atestów i znaków jakościowych,

N

Wykorzystanie słabej jakości przewodów i innych pomniejszych elementów instalacji elektrycznej mogących być w przyszłości źródłem awarii,

N

Zastosowanie nieodpowiednich systemów montażowych uniemożliwiających dobre przytwierdzenie paneli do powierzchni dachu,

N

Niewłaściwy sposób przytwierdzenia konstrukcji do dachu,

N

Zły dobór typu i mocy inwertera oraz niejednokrotnie jego niska sprawność

Przyczynia się do tego w głównej mierze brak wiedzy wśród inwestorów na temat fotowoltaiki, dlatego w branży nie brakuje przedsiębiorców obiecujących „złote góry”. Oferują oni bardzo często produkty bardzo niskiej jakości, naginają informacje dotyczące ich sprawności, czy też podają błędne obliczenia dotyczące okresu zwrotu instalacji, oraz proponują przewymiarowane rozwiązania wykraczające poza potrzeby klientów. Oszczędności na robociźnie to także z oszczędności czasu więc stosowane są rozwiązania prowizoryczne. Nierzetelni instalatorzy wychodzą z założenia, że jeżeli czegoś nie widać, można zrobić to na „sztukę”. Niestety takie działanie może rodzić później daleko idące konsekwencje.