fbpx

Czy Fotowoltaika nadal będzie opłacalna?

wrz 17, 2021Aktualności0 komentarzy

Czy Fotowoltaika nadal będzie opłacalna?

utworzone przez wrz 17, 2021Aktualności

Czy Fotowoltaika nadal będzie opłacalna?

Na chwilę obecną nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czas zwrotu inwestycji zapewne będzie dłuższy, ale nadal warto tu lokować swoje pieniądze. Rynek OZE (odnawialnych źródeł energii) stale się rozwija, a dynamiczny postęp w technologii systemów fotowoltaicznych bez wątpienia przyniesie jeszcze wiele korzystnych zmian, na które wszyscy czekają.

Jakie zmiany dotyczące instalacji fotowoltaicznych nas czekają?

Niemniej jednak, aktualna sytuacja w kraju wygląda następująco. Rząd wprowadza zmiany w rozliczeniu nadwyżek. Będziemy mogli je sprzedawać m.in. operatorom, agregatorom lub sąsiadom. Ważną kwestią jest jednak to, że póki co zmiany dotyczą tylko instalacji oddanych do użytku po wprowadzeniu zmian. Zatem – jeśli zainstalujesz instalację fotowoltaiczną do końca 2021 roku, nadal będziesz mógł produkować prąd i sprzedawać nadwyżki na obecnych zasadach (stan prawny na dzień 01.09.2021 r.).

blank blank 

Gospodarstwo domowe, które wyprodukuje więcej energii, niż potrzebuje (np.: w upalny dzień), może za darmo oddać nadwyżkę do sieci energetycznej. W momencie, gdy właściciel instalacji będzie chciał odzyskać wytworzoną wcześniej energię, może bezpłatnie odebrać 80% tego, co wyprodukował i oddał do sieci. Takie rozwiązanie bez wątpienia wpływa na wzrost opłacalności systemów fotowoltaicznych. Resort klimatu chce jednak zlikwidować obecny system. Po zmianach w 2022 r. nowi prosumenci najprawdopodobniej (tak zakłada wstępny projekt ustawy) będą musieli sprzedać prąd firmom zajmującym się handlem energią, a następnie odkupić go w momencie, kiedy będzie on im potrzebny. Ten system jest mniej korzystny od obecnego, ale nadal bardziej opłacalny, niż standardowa umowa z zakładem energetycznym.

 

Jeśli chcesz oszczędzić na rachunkach, dbając jednocześnie o środowisko, to teraz jest najlepszy moment aby zainwestować w swoją domową instalację.

Wybierz świadomie. Wybierz Solego